بیمه مناطق آزاد و تفاوت آن با سایر بیمه‌ها


بیمه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مزایای آن
در همه کشورها از جمله ایران مناطق آزاد به عنوان قطب اقتصادی مهمی برای هر کشور به شمار می‌روند. افرادی که در منطقه آزاد تجاری به صورت کلان فعالیت دارند در جستجوی راهی برای بیمه و حفظ سرمایه خویش هستند. موضوع مالیات و بیمه در منطقه آزاد تجاری از مباحث حائز اهمیت سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند که می‌بایست توجه به‌خصوصی به آن داشت. قبل از آشنا شدن با بیمه منطقه آزاد تجاری می‌بایست منطقه آزاد و قوانین آن را بهتر بشناسیم تا بتوانیم به طور صحیح و اصولی سرمایه و کارمندان خود را در این منطقه بیمه کنیم. در ادامه مطلب در خصوص بیمه مناطق آزاد تجاری بیشتر صحبت خواهیم کرد.
منطقه آزاد تجاری
منطقه آزاد تجاری به محدوده‌ای محافظت شده گفته می‌شود که می‌تواند یک بندر یا یک شهر باشد و در آن برخی مقررات تجاری تخفیف خورده یا ملغی شده‌اند. به عنوان مثال افرادی که در این مناطق سرمایه‌گذاری می‌کنند از مزایایی همچون معافیت‌های مالیاتی و عوارض گمرکی، معافیت از تشریفات ارزی و مقررات اداری دست و پاگیر برخوردار خواهند شد. همچنین صادرات و واردات کالا از طریق جذب سرمایه‌گذارهای خارجی در مناطق آزاد اقتصادی راحت‌تر انجام می‌شود. امروزه مناطق آزاد اروند، ارس، انزلی، چابهار، قشم، ماکو و کیش به عنوان مناطق تجاری – صنعتی مهم ایران به شمار می‌روند.
با توجه به امتیازات و ویژگی‌هایی توسط قوانین منطقه آزاد برای سرما‌یه‌گذاران فراهم می‌گردد، حمل و نقل کالاهای صادراتی و وارداتی در این مناطق بسیار زیاد است و این امر باعث شده شرکت‌های بیمه، بیمه‌های خاصی را برای کشتی، حمل و نقل و … ارائه دهند.

بیمه منطقه ویژه اقتصادی یا منطقه آزاد چیست؟
با نظر به اهمیت توسعه سرمایه‌گذاری در مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری قوانین بسیاری برای آن تعریف شده است. مطابق ماده ۴۶ قانون مقررات نیروی انسانی، بیمه تامین اجتماعی و بیمه در مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران، “سازمان هر منطقه آزاد می‌بایست رأساً یا با مشارکت سازمان تأمین اجتماعی و یا شرکت‌های بیمه “‌صندوق یا صندوق‌هایی” را جهت ارائه خدمات درمانی، غرامت دستمزد ایام بیماری، بارداری، از کارافتادگی جزئی و کلی، بازنشستگی، فوت و دیگر موارد مرتبط برای کارکنان مشمول این‌ مقررات در مناطق آزاد تأسیس نماید.” این موضوع نشان‌دهنده این است که بیمه در مناطق آزاد فقط بیمه باربری، کشتی و کالا نیست بلکه برای افرادی که در این مناطق مشغول به فعالیت هستند نیز بیمه در نظر گرفته شده است.

قوانین بیمه منطقه آزاد تجاری
پس از روشن شدن ضرورت بهره‌گیری از بیمه برای افرادی که در مناطق آزاد تجاری در حال فعالیت هستند، بهتر است از تبصره‌ها و قوانین مهمی که در این خصوص وجود دارد نیز مطلع شویم.
• سابقه اشخاصی که در واحدهای مختلف مناطق آزاد اشتغال دارند که در گذشته مشمول بیمه تامین اجتماعی بوده‌ و حق بیمه خود را پرداخت نموده‌اند محفوظ خواهد ماند و در صورت اشتغال به شغلی دیگر، سوابق انتقال خواهد یافت.
• اتباع خارجی مشغول به فعالیت در منطقه آزاد می‌توانند همچون شهروندان و اتباع ایرانی از مزایای بیمه استفاده نمایند.
• اتباع خارجی که در مناطق آزاد اقامت دارند یا کار می‌کنند می‌توانند فقط از خدمات درمان بیمه‌گر خود استفاده نمایند و قادر به استفاده از سایر خدمات بیمه‌ای مانند بیمه بدنه و … نیستند.
• اتباع خارجی می‌توانند تنها با پرداخت ۳ درصد از حقوق خود به سازمان تامین اجتماعی از خدمات بیمه‌ای همچون غرامت دستمزد، از کارافتادگی به هر میزان و مستمری بازمانده‌ها بهره‌مند شوند.


بیمه‌های قابل استفاده در منطقه آزاد
هدف از ایجاد مناطق آزاد تسهیل روند واردات و صادرات کالا و توسعه تجارت در شرایطی ایمن و قانونی است. افرادی که با استفاد از منطقه آزاد تجاری سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام می‌دهند و درصدد انتقال کالاهای خود از طریق این منطقه هستند به بیمه باربری نیاز خواهند داشت. بیمه باربری بیمه‌ای کاربردی برای کلیه کالاهایی است که از طریق زمینی، هوایی و آبی منتقل می‌شوند و برای افرادی که از طریق کشتی یا لنج، محموله جابه‌جا می‌کنند داشتن بیمه کشتی بسیار حائز اهمیت است. این بیمه‌ها مدل‌های متعددی دارند و حتی می‌توان آن‌ها را برای بارهای صادراتی و وارداتی از هم تفکیک کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *