بیمه جهیزیه و ازدواج؛ آینده نگری برای تأمین هزینه‌های ازدواج فرزندان

بی‌تردید تأمین هزینه‌های جهیزیه و ازدواج یکی معضلات مهم جوانان است. با توجه به افزایش شدید هزینه کالاهای اولیه زندگی، تهیه جهیزیه به مشکلی بزرگ برای جوانان و خانواده‌های آنان مبدل شده است. در این شرایط، وجود پشتوانه مالی و پشتیبانی که بتواند بخشی از هزینه‌های جهیزیه را در هنگام نیاز تأمین نماید می‌تواند مفید واقع گردد. بدین روی شرکت‌های بیمه‌ای با ارائه طرح‌های گوناگونی همچون کمک هزینه ازدواج و خرید جهیزیه در تلاش هستند تا پشتوانه‌ای قابل اتکا برای جوانان را فراهم کنند.
بیمه جهیزیه و ازدواج چیست؟
باتوجه به این که هزینه‌های مربوط به ازدواج به دغدغه اکثر افراد تبدیل شده است، به نظر می‌رسد استفاده از بیمه جهیزیه و ازدواج، در جهت تأمین اثاثیه مورد نیاز دختر کمک مؤثری به پدر و مادر دختر باشد. چنانچه والدین در قید حیات نباشند، خود فرد هم می‌تواند بیمه جهیزیه را تهیه نماید. بنابراین می‌توان گفت بیمه ازدواج نیز مانند بیمه درمان تکمیلی بیمه‌ای کاربردی است که در کنار بیمه پایه و حتی بدون بیمه پایه نیز می‌توان از مزایای آن بهره‌مند شد.

مزایای بیمه ازدواج و جهیزیه
استفاده از بیمه ازدواج و جهیزیه مزایای بسیاری برای دختر و خانواده او دارد. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• جبران هزینه‌های خرید لوازم مورد نیاز جهت ازدواج دختر یا همان جهیزیه که عمده‌ترین هدف بیمه جهیزیه و ازدواج است.
• در صورت از کار افتادگی فرد به هر دلیلی، هزینه یا اقساط بیمه جهیزیه تا پایان دوره دریافت نمی‌گردد اما همچنان کمک هزینه جهیزیه توسط بیمه قابل پرداخت خواهد بود.
• در صورت فوت بیمه‌گذار و یا ازدواج دختر در فاصله فوت بیمه شده تا پایان مدت بیمه، سرمایه بیمه‌نامه در زمان ازدواج به وی پرداخت خواهد شد.
• همچنین می‌توان دختر دیگری را به جای دختر قبلی نیز جایگزین کرد.
شرایط استفاده از بیمه جهیزیه
هر بیمه نامه‌ای شرایط خاصی دارد که هنگام استفاده از آن می‌بایست رعایت شود. شرکت‌های گوناگونی خدمات بیمه جهیزیه را ارائه می‌دهند و امکان دارد در برخی موارد شرایط شرکت‌های مختلف بیمه‌ای متفاوت می‌باشد. با این وجود در بیشتر موارد شرایط استفاده از بیمه جهیزیه به شرح زیر می‌باشد:
• هر شخصی می‌تواند از بدو تولد تا سن ۳۵ سالگی بیمه ازدواج را تهیه نماید.
• مدت زمان بیمه‌نامه ازدواج بین ۵ تا ۴۰ سال است که البته جمع مدت قرارداد و سن بیمه شده نباید از ۴۰ سال تجاوز نماید.
• حق بیمه ازدواج را می‌توان به صورت ماهانه، شش ماهه، سالانه و یکجا پرداخت کرد.
‌ جهت استفاده از هر پوشش می‌بایست دوره انتظار بیمه‌نامه به پایان برسد. می‌توان گفت تقریباً دوره انتظار تمامی پوشش‌ها ۵ سال می‌باشد.
• چنانچه بیمه شده در طول مدت داشتن بیمه‌نامه ازدواج از هر یک از پوشش‌های این بیمه نامه استفاده نماید جدول بیمه‌نامه نیز تغییر پیدا خواهد کرد.
• جهت بهره‌گیری از پوشش مشاوره پیش از ازدواج، سن فرد بیمه شده باید بیشتر از ۱۵ سال باشد.
• پوشش‌ لغو مراسم ازدواج برای موارد زیر پرداخت می‌گردد: فوت یکی از زوجین، فوت بستگان سببی یا نسبی درجه یک، رخ دادن حادثه‌ای در حین اجرای مراسم.
• انجام معاینه و چکاپ پزشکی جهت استفاده از پوشش‌های این بیمه‌نامه لازم نیست.

پوشش‌های بیمه تأمین هزینه ازدواج و جهیزیه
مانند بیمه درمان تکمیلی خانواده که پوشش‌های اضافی بسیاری همچون بیمه کرونا و بیمه دندانپزشکی دارد، بیمه تأمین هزینه ازدواج و جهیزیه نیز پوشش‌های جذابی دارد که ضمن تأمین هزینه جهیزیه می‌توانند در شروع زندگی نیز به جوانان کمک کنند. برخی پوشش‌های رایج بیمه ازدواج و جهیزیه به شرح زیر می‌باشند:
• پرداخت هزینه‌های حق مشاوره ازدواج
• کمک هزینه تولد اولین فرزند
• کمک هزینه تأمین مسکن (پس از ازدواج)
• کمک هزینه جبران تأمین پرداخت مهریه (برای فرزندان پسر)
• کمک هزینه جشن عقد و عروسی تا سقف تعهدات بیمه‌نامه
هزینه بیمه ازدواج و جهیزیه
به هزینه ماهانه‌ای که بیمه‌گذار(دختر یا والدین) مطابق بیمه‌نامه، تعهدات و پوشش‌های معین شده پرداخ می‌کند، حق بیمه گفته می‌شود. همان‌گونه که اشاره شد شرکت‌های مختلفی این طرح را ارائه می‌نمایند بنابراین امکان دارد حق بیمه در بیمه‌نامه ازدواج و جهیزیه هر شرکت متفاوت باشد. به طور معمول در این بیمه‌نامه ابتدا سرمایه اصلی مدنظر قرار داده می‌شود (برای مثال ۱٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) سپس هزینه آن به صورت ماهانه، سالانه یا یکجا در دوره‌های ۵ یا ۱۰ ساله اخذ می‌گردد.
البته در برخی شرکت‌های بیمه‌ای، بیمه ازدواج و جهیزیه یکی از موارد تحت پوشش‌ بیمه عمر می‌باشد که هزینه آن‌ها در پرداخت حق بیمه عمر محاسبه می‌گردد. شرایط مشابهی برای بیمه زایمان نیز وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *