پوشش نوسان قیمت خودرو

پوشش نوسان قیمت خودرو بیمه‌ای اختیاری و مکمل بیمه بدنه خودرو است. تهیه این نوع بیمه به مالکان خودروهای مختلف این امکان را می‌دهد تا میزان خسارت وارده به خودروی خود را طبق ارزش روز خودرو دریافت نمایند. این بیمه برای تمامی خودورهای موتوری به استثنای موتورسیکلت قابل ارائه می‌باشد.
با توجه به وضعیت بی‌ثباتی اقتصادی کشور ما، قیمت خودرو هر روز افزایش می‌یابد. از سوی دیگر پرداخت هزینه بیمه بدنه خودرو مطابق قیمت خودرو در زمان خریداری بیمه معین می‌گردد. بنابراین امکان دارد هنگام آسیب به بدنه خودرو، هزینه‌ی پرداختی توسط بیمه از قیمت واقعی خودرو بسیار کمتر باشد.
با در نظر داشتن این موضوع، شرکت‌های بیمه جهت جبران اختلاف قیمت در زمان قرارداد و هنگام ایجاد خسارت، بیمه‌ای تکمیلی را تحت عنوان پوشش نوسان قیمت خودرو ارائه می‌دهند. این بیمه در حقیقت نوعی پوشش اضافه بیمه بدنه است که تمامی مالکان خودرو قادرند هنگام خریداری بیمه بدنه، آن را هم تهیه نمایند.


اهمیت پوشش نوسان قیمت خودرو
با توجه به افزایش چشمگیر قیمت خودرو در کشور ما، قیمت قطعات خودرو و هزینه صافکاری و رنگ‌کاری و سایر هزینه‌های مربوطه نیز افزایش داشته است. در این صورت چنانچه بیمه بدنه خودروی شما به قیمت هنگام خرید بیمه باشد، افزایش سرسام‌آور هزینه‌های مربوطه هنگام خسارت خودرو محسوب نمی‌شود.
بدین روی هزینه‌ی پرداختی به شما مطابق قیمت زمان قرارداد بیمه خواهد بود و مابقی هزینه را می‌بایست از جیب خود پرداخت نمایید. با تهیه بیمه پوشش افت قیمت خودرو، خسارت پرداختی به شما هنگام ایجاد آسیب یا سرقت خودرو، طبق قیمت روز خودرو به شما پرداخت خواهد شد.
بنابراین با کمک این پرداخت اضافی می‌توان تفاوت قیمت خودرو را از زمان خرید بیمه تا زمان ایجاد خسارت تاحدودی جبران نمود. در حقیقت این بیمه باعث می‌شود خسارت بیمه بدنه به قیمت روز خودرو پرداخت گردد، نه قیمت زمان خریداری بیمه.

سقف پوشش نوسان قیمت خودرو
اگر قیمت خودرو هنگام خریداری بیمه بدنه به قیمت واقعی روز ثبت شده باشد، بیمه‌های مختلف موظفند از ۲۰ تا ۵۰ درصد افزایش هزینه را به شما پرداخت نمایند.

نحوه پرداخت بیمه پوشش نوسان قیمت خودرو به بیمه‌شده
تهیه بیمه تکمیلی بدنه خودرو باعث می‌شود که هزینه خسارت وارده به بدنه به قیمت روز به دارنده خودرو پرداخت گردد. به‌عنوان مثال ممکن است قیمت خودروی شما هنگام خریداری بیمه ۱۰۰ میلیون تومان باشد. اما هنگام وارد شدن خسارت به آن به ۱۵۰ میلیون تومان رسیده باشد.
در چنین شرایطی خسارت پرداختی به شما از طرف شرکت بیمه مطابق قیمت ۱۵۰ میلیون تومان خواهد بود. این بیمه خصوصاً در زمانی که خودرو به سرقت رفته باشد، کمک‌کننده است. با توجه به وضعیت فعلی کشور، چنانچه خودروی شما فاقد بیمه تکمیلی باشد، ممکن است هزینه پرداختی تنها بخشی از هزینه‌های واقعی تعمیر یا سرقت خودرو را جبران نماید.

پوشش های اصلی بیمه بدنه خودرو
• خسارت وارده در پی تصادف یا برخورد اجسام سخت به خودرو
• واژگونی خودرو
• سرقت خودرو
• آتش‌سوزی، انفجار خودرو و برخورد آذرخش به آن

پوشش های تکمیلی بیمه بدنه
پوشش‌های تکمیلی بیمه بدنه خودرو شامل موارد مختلفی می‌شود که هر شخصی می‌تواند مطابق میل خود نسبت به انتخاب و خریداری آن‌ها اقدام نماید. پوشش‌هایی همچون:
پوشش میخ کشی یا ایجاد خط و خش بر بدنه خودرو
یکی از عمده‌ترین خسارات وارده به بدنه خودرو، کشیده شدن اجسام سخت همانند میخ و سنگ روی بدنه خودرو است. این خط‌ها باعث زشت شدن چهره خودرو می‌شوند و خصوصاً هنگامی که خودروی شما نو باشد، ناراحت‌کننده‌تر هم می‌شوند.
متاسفانه این خط و خش‌ها از ارزش خودرو می‌کاهند. اما خوشبختانه بیمه تکمیلی بدنه این مورد را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین شما با تهیه این نوع بیمه می‌توانید بدنه خودروی خود را تعمیر و بازسازی نمایید.


پوشش سرقت جزئی و درجای خودرو
با وجود کلیه سیستم‌های امنیتی طراحی شده جهت محافظت از خودروها، همچنان سارقان خودرو روش‌های به سرقت بردن آن را پیدا می‌کنند. بیمه بدنه سرقت خودرو را پوشش می‌دهد. اما خیلی اوقات سرقت تنها از قطعه‌های مختلف خودرو همچون کامپیوتر و سایر قطعات باارزش آن صورت می‌گیرد.
در این صورت نیز بیمه تکمیلی بدنه کمک‌کننده خواهد بود و قسمتی از قیمت قطعه به سرقت رفته را مطابق قرارداد به شما پرداخت می‌نماید.

سایر پوشش‌های تکمیلی بدنه خودرو شامل موارد زیر می‌باشند:
• پوشش خسارت‌های سیل، زلزله و حوادث طبیعی.
• پوشش خسارت پاشیده شدن رنگ، اسید و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو.
• پوشش شکست شیشه به‌علت تغییر دما و سایر موارد تحت پوشش بیمه.
• پوشش ترانزیت برای خودروهایی که از کشور خارج می‌شوند.
• پوشش کاهش قیمت خودرو در اثر تصادف.
• پوشش هزینه بردن و آوردن خودرو.
• پوشش هزینه توقف خودرو.
• پوشش نوسان قیمت خودرو.

سخن پایانی
قیمت خودرو در کشور ما همواره در حال افزایش است. برای مثال، در شرایط عادی، خودروی تولیدی امسال می‌بایست در مقایسه با سال بعد قیمت کمتری داشته باشد. اما در کشور ما این قاعده برعکس است و مشاهده می‌شود که بدون توجه به کهنگی و فرسوده شدن خودرو، در سال بعد قیمت آن بیشتر از زمان خرید می‌شود.
از سوی دیگر خودروهای بسیاری هر روزه مورد سرقت قرار می‌گیرند یا در اثر تصادف و حتی جرائم عمدی به آن‌ها خسارت وارد می‌شود. حال چنانچه خسارتی به بدنه خودرو وارد گردد و خودروی شما فاقد بیمه بدنه باشد، می‌بایست هزینه بسیاری برای جبران آن پرداخت نمایید.
از طرفی در صورتی که خودروی شما فاقد بیمه تکمیلی پوشش نوسان قیمت ماشین باشد، بسیاری از آسیب‌های بدنه آن تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند. همچنین هزینه‌ای که شما از شرکت بیمه دریافت می‌کنید از هزینه واقعی آن بسیار پائین‌تر خواهد بود. خوشبختانه این بیمه تکمیلی اختلاف هزینه در زمان خرید خودرو و هنگام ایجاد خسارت را تحت پوشش قرار می‌دهد.
همچنین شما با تهیه این بیمه می‌توانید با آرامش خاطر بیشتری از خودروی خود استفاده نمایید و هنگام پارک کردن آن برای خرید و کارهای مشابه، دیگر دلهره و نگرانی نخواهید داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *