گم شدن بیمه‌نامه ثالث خودرو

مفقود شدن بیمه‌نامه ثالث می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات بسیاری نظیر توقف خودرو توسط پلیس، سوء استفاده از بیمه‌نامه و… شود.
افراد بسیاری به سبب مشغله و یا دلایل دیگری بیمه‌نامه‌ خود را گم می‌کنند. گم شدن بیمه خودرو چه بیمه بدنه چه بیمه شخص ثالث، مشکلات زیادی برای افراد ایجاد می‌کند.
همانطور که می‌دانید داشتن بیمه خودرو برای هر مالک وسیله نقلیه ضروری است، در صورت گم شدن بیمه‌‌نامه خودرو به هر دلیلی، بهتر است مطابق موارد زیر اقدامات لازم را به‌عمل آورید.
گام نخست پس از گم شدن بیمه خودرو، مراجعه به سایت پست‌یافته می‌باشد با انجام این کار متوجه خواهید شد که آیا بیمه‌نامه‌ی خودرو شما به اداره‌ی پست تحویل داده‌شده یا خیر؟


چگونه المثنی بیمه شخص ثالث مفقودی را دریافت کنیم؟
در گذشته برای بیمه خودرو یا بیمه شخص ثالث مفقود شده المثنی صادر می‌شد؛ اما در امروزه در صورت گم شدن بیمه‌نامه‌، المثنی آن دیگر صادر نخواهد شد و به جای آن گواهی مفقودی بیمه‌نامه ارائه خواهد شد که از نظر ارزش قانونی تفاوتی با بیمه‌نامه اصلی ندارد.
در هر حال بهتر است در حفظ و نگهداری بیمه‌نامه‌ی خود کوشا باشید.
نحوه دریافت گواهی مفقودی بیمه‌نامه خودرو
جهت دریافت گواهی مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث بایستی با در دست داشتن مدارک مورد نیاز همچون سند خودرو و کارت شناسایی به یکی از نمایندگی‌های بیمه مراجعه نمود. کارشناس بیمه پس از بیمه‌گذار موظف به دریافت استعلام از وضعیت بیمه‌نامه شخص و سپس اقدام به صدور گواهینامه مفقودی بیمه شخص ثالث می‌باشد.
البته جهت دریافت استعلام دو مرحله پیش رو دارید:
مرحله اول: ابتدا بایستی جهت دریافت نامه‌ای که گم شدن بیمه‌نامه را تأیید می‌کند به شورای حل اختلاف و یا کلانتری مراجعه کنید.
مرحله دوم: پس از مفقود شدن بیمه خودرو می‌توان با مراجعه به شرکت بیمه‌ای که بیمه شخص ثالث را از آن خریداری کرده‌اید، مدارک لازم همچون مدارک شناسایی و مدارک خودروی خود را (در صورت موجود بودن) به شرکت بیمه ارائه دهید.
شایان ذکر است که در این بیمه‌نامه، کلیه جزئیات از قبیل وضعیت بیمه‌نامه شما، تعداد کوپن‌‌های مصرف شده و تعداد سال‌های تخفیف بیمه‌نامه ذکر می‌گردد. بیمه‌گذار با داشتن این گواهینامه می‌تواند پس از وقوع حوادث رانندگی از بیمه شخص ثالث برای خود استفاده نماید.
دریافت گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث هزینه‌ای برای افراد نداشته و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است.
در چه مواقعی می‌توان از گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث استفاده کرد؟
گواهی مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث ارزش قانونی معادل با اصل بیمه‌نامه دارد و همانند بیمه شخص ثالث در هنگام بروز حادثه یا تصادف، می‌توان از آن جهت دریافت خسارت استفاده کرد.
در نظر داشته باشید هنگامی که جهت دریافت خسارت به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید، گواهی مفقودی شما باطل شده و گواهی جدیدی مطابق شرایط جدید صادر می‌گردد.
چنانچه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث پیدا شد، حتماً می‌بایست به شرکت بیمه مراجعه کرد تا گواهی مفقودی بیمه‌نامه باطل گردد.


مشکلات گم کردن بیمه ثالث
لازم به ذکر است که حتی در صورت گم شدن بیمه خودرو، المثنی بیمه خودرو یا المثنی بیمه شخص ثالث از جریمه شدن، توقیف خودرو یا هر نوع مشکل دیگری جلوگیری می‌کند.
توقف خودرو توسط پلیس
در صورت مواجهه با فرمان ایست پلیس، پس از توقف بیمه ثالث از جمله مدارکی است که پلیس از شما درخواست می‌کند و چنانچه شما این بیمه را به همراه نداشته باشید، پلیس می‌تواند خودروی‌ شما را متوقف نماید. در این حالت با ارائه گواهی بیمه ثالث خودرو می‌توان آن را تحویل گرفت.
توقیف خودرو در صورت تصادف
هنگام تصادف پلیس پس از تشخیصِ مقصر، بیمه‌نامه‌ها را جهت دریافت خسارت میان راننده‌ها جابجا می‌کند در این صورت چنانچه فاقد بیمه ثالث باشید، پلیس می‌تواند خودروی‌ شما را به پارکینگ منتقل نماید و هیچ گونه توجیهی برای مفقود شدن بیمه خودرو پذیرفته نمی‌شود.
سوءاستفاده از بیمه شخص ثالث
چنانچه پس از گم شدن بیمه‌ شخص ثالث این برگه دست کسی بیفتد و از آن سوء استفاده کند مشکلاتی برای شما ایجاد خواهد شد، زیرا شخص می‌تواند به راحتی از بیمه شما استفاده نماید. بنابراین پس از گم شدن بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه‌ مراجعه نمایید و گواهی مفقودی را دریافت کنید.
گم کردن بیمه ماشین
پس از گم کردن بیمه خودرو یا به سرقت رفتن آن بیمه‌گذار می‌بایست به نمایندگی بیمه مراجعه کرده و تقاضای صدور المثنی نماید. البته گفتنی است از آنجایی که بیمه بدنه ماشین حساسیت کمتری نسبت به بیمه شخص ثالث دارد بنابراین بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری ولی بیمه بدنه اختیاری است و از این رو گم شدن بیمه بدنه و بیمه خودرو با بیمه شخص ثالث متفاوت خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *